2015/12/04

Başarı için Ataleti Yenmek!


Atalet

- Başarı için Ataleti Yenmek! -


 Bizlerin başarılı olamama nedenlerinin başında “ATALET” gelir. Ataletin anlamı "eylemsizlik halidir"

        Yani 5ne1ki ;

 Kişinin ne yapması, ne zaman yapması, nerede yapması, nasıl yapması, neden yapması ve kimin yapması“  gerektiğini bilmesi ama hiçbir eylem yapmaması durumudur.Bu hepimizin her an ve her olayda başına gelen bir durumdur. Çünkü bizi buna iten iç ve dış etkenler vardır.

  • İç etkenler iç sesimiz 
  • dış etkenler çevremizdeki insanlardır

Genellikle insanlar başkasının kişisel olarak başarılı olmasını istemezler. Biz başarılı olursak onlar ikinci planda kalmaktan korkarlar, bunu bize söylemez fakat hissettirirler. Kişisel gelişim hem birey için hemde çevresindekiler için önemlidir. Dünya' da ilk önceliğimiz içimizdeki ataleti yenmektir. Bunun yollarını aramak ilk görevimizdir. 

 İç sesimiz bizlere ilk önce karşı çıkan etkendir. Sana veya kişiliğine uygun bir iş, kişi, yer, zaman, olay değil diyerek bize telkinlerde bulunma eğilimindedir.

 Birde dış etkenler var ki buda iç sesimiz kadar önemlidir.Bunlar çevremizdeki insanlardır.Ailemiz, eşimiz, çocuklarımız, arkadaşlarımız ve diğer insanlardır.

 Peki nasıl yapacağız?


 Çok basit; Vücudumuzda yuvarlak iki organımız vardır. Birisi düşünmek için diğeri oturmak için. İkincisi olmayacağına göre düşünerek kişisel ataleti yenmek mantıklı olandır.

Peki nasıl düşüneceğiz?

İnsan beyninde iki durum aynı anda bulunmaz.

 1-Pozitif düşünce
 2-Negatif düşünce

Biri olursa diğerine yer yoktur.Bizler beynimizi pozitif düşüncelerle dolduracağız. Ama dış etkenleri nasıl yeneceğiz? Ne dedik önceliğimiz ataleti yenmek, dış etkenler ikinci planda. Dış etkenlerle ilgili ilk pozitif düşüncemiz;
    

“ Bizi bilen bilir, bilmeyende kendi gibi bilir.” (Mevlâna Celâleddin-i Rûmî)

2 yorum:

Saygı ve Sevgi çerçevesinde tüm yorumlarınızı bekliyorum.